Co to jsou multifokální brýle a jak fungují?


Multifokální brýle jsou takové brýle, ve kterých jsou vloženy progresivní, neboli multifokální brýlové čočky (skla). A co je to ta progresivní brýlová čočka, lidově „multifokál“? Je to brýlová čočka, která zajišťuje vidění na více vzdáleností (dálka, blízko = čtení, střední vzdálenost = počítač, vaření, aj.). Existují i multifokální kontaktní čočky, ale těm se dnes věnovat nebudeme.

Multifokální brýle jsou obecně vhodné pro uživatele, kteří neostře vidí na různé vzdálenosti, což je častá vada zhruba od 40 roku života každého člověka. Multifokální brýle poskytuji velmi pohodlné vidění bez nutnosti střídat brýle na dálku, na blízko, nebo na střední vzdálenost. Jednoduše řečeno ráno nasadíte, přes den pohodlně fungujete a před spaním odložíte.

Jak přesně funguje multifokál?

Představte si, že si nasadíte brýle a díváte se před sebe do dálky, například na nějaké přírodní panorama a vidíte ho ostře. V ruce ale držíte letáček s plánkem panoramatu a na něm jsou tak malé popisky, že si je nemůžete přečíst, ať se snažíte sebevíc. Pomůže vám třeba oddálit letáček, ale poté se často dostanete na limit délky svých rukou.:-) Neřešitelná situace? Určitě ne!

Jak tedy funguje ten multifokál, resp. multifokální brýle? Opět si představte stejnou situaci, jako v minulém případě, ale teď, když se chcete podívat na letáček, jen lehce předkloníte hlavu, sklopíte oči a ty malé popisky můžete pohodlně číst. Poté, když opět zvednete oči (i celou hlavu), vidíte ostře do dálky bez problémů.

Na tomto jednoduchém principu fungují prakticky všechny progresivní brýlové čočky.


Jak poznám multifokální brýle?

Při pohledu na nositele multifokálních brýlí je prakticky nepoznáte, pokud dotyčný nemá například bifokální nebo trifokální brýle, kde jde zřetelně vidět část skla na bližší vzdálenost (je to segment ve tvaru D směřující směrem k zemi, který je velmi zřetelně vidět). Multifokální brýle tedy vypadají jako brýle na dálku. Vyrábí se v mnoha provedeních od čirých, zabarvených, samozabarvujících se, až po různé speciální druhy do kanceláře, na sport atd.

Pokud se chcete o multifokálních brýlích dozvědět více, navštivte nás v některé z našich optik a my vám vše rádi ukážeme a vysvětlíme.

Přihlásit se nebo registrovat

Obnovení hesla