Jak vybrat multifokální skla?

Výběr správných multifokálních (progresivních) skel není zcela jednoduchý, protože existuje mnoho různých druhů pro různé činnosti. V tomto článku si vyjmenujeme tři základní typy multifokálních skel, které si podrobněji probereme: Klasický multifokál, Kancelářský multifokál a Individuální multifokál. U každého typu si povíme, pro koho je určený.

Pokud nevíte, co to jsou multifokální skla a jak fungují, přečtěte si náš předchozí článek.


Klasický multifokál


Jedná se o univerzální multifokální skla vhodná na celodenní nošení. S těmito skly uvidíte pohodlně na všechny vzdálenosti, tedy jak do dálky, tak na čtení i na střední vzdálenost, což je třeba práce na počítači, s tabletem atp. Hodí se tedy pro každého? Vlastně ano i ne, záleží jak trávíte svůj den. Více si to popíšeme níže.

Pro koho se tedy hodí? Pro uživatele, který bude brýle převážně využívat na běžné dívání do dálky i na blízko, sem tam si přečte něco na tabletu nebo vyřídí pár věcí na notebooku. Pro takového uživatele to bude výborná volba. Ovšem pozor, pro delší práci u stolního počítače není tento typ multifokálního skla vhodný, neboť pro tuto činnost není primárně navržen. Ale nebojte se, řešení existuje. Pokud se chcete blíže seznámit s klasickým multifokálem, zastavte se k nám do optiky.

Kancelářský multifokálu

Jak z názvu vyplývá, jedná se o multifokální skla speciálně navržená pro práci v kanceláři, či v interiéru. U tohoto multifokálu bezvadně vidíte na monitor, na čtení a u některých typů i 2 až 4 metry do dálky, pro snažší orientaci v místnosti. V čem je jiný proti klasickému multifokálu? Když se podíváte před sebe a máte klasický multifokál, tak vidíte krásně a ostře do dálky, ale pokud máte nasazený kancelářský multifokál a podíváte se stejným směrem, tak uvidíte ostře zhruba na vzdálenost 1 metru, kde je v kanceláři umístěný monitor.

Pro koho je tedy vhodný? Pro uživatele, který pracuje doma nebo v kanceláři s počítačem a nejen s ním. Hodí se pro povolání, u kterých potřebujete špičkově vidět do 2 metrů od vás. Tento multifokál má spoustu druhů provedení a vybírá se podle toho, jak vypadá váš pracovní den. Více informací o kancelářském multifokálu se dozvíte na některé za našich poboček.


Individuální multifokál

Individální multifokální brýle vychází principiálně z klasického multifokálu, ale jsou ve všem naprosto unikátní. Individuální se jim říká proto, že při objednání se výrobci skel nezadává “pouze” vzdálenost zorniček pro pravé a levé oko zvlášť a montážní výška od spodního kraje obruby, ale spousta dalších individuálních parametrů. Například se měří, jak máte nakloněné brýle k obličeji, jak jsou brýle prohnuté, jak je máte daleko od očí a hlavně, jaký tvar brýle mají. Díky tomu budete mít multifokální skla přesně na míru, protože každý vyrobený multifokál je unikátní a vyrobili ho tak, abyste perfektně viděli na všechny vzdálenosti. Pokud by se stalo, že budete mít známého, který má stejné dioptrie a stejně vzdálené zornice, oba budete mít individuální multifokál, ale každý budete mít jiný tvar a typ brýlí a vyměníte si je, tak přes ty jeho brýle moc dobře neuvidíte.

Pro koho se hodí? Hodí se pro každého uživatele, dokonce i pro pracanty na počítači. Ale jen pro uživatele, kteří pracují na notebooku. Na stolní počítač jsou pořád lepší kancelářské multifokály. Zaujal vás individuální multifokál a chtěli byste se o něm dozvědět něco více? Zastavte do naší optiky.

Snad vám náš článek trochu pomohl s výběrem. Pokud si stále nejste jistí, který by pro vás mohl být ten pravý, zastavte se do některé z našich optik, kde vám rádi poradíme a zodpovíme vaše dotazy.