Je ve slunečních brýlích nějaký podstatný rozdíl, anebo se liší jen svým vzhledem a cenou?

Správný výběr slunečních brýlí je v mnoha ohledech stejně náročným a odpovědným procesem jako nákup brýlí dioptrických. Existuje mnoho druhů brýlí, které se liší svými vlastnostmi v přímé závislosti na jejich následném praktickém využití.

Kvalitní brýle by měly poskytovat samozřejmě ochranu před ultrafialovými slunečními paprsky nebo před intenzivním světlem a oslněním. Pokud zvolíme levnější variantu, přijímáme tím i možnost, že se některých těchto výhod vzdáváme. Levné „no name“ brýle jsou vyrobeny s maximálním důrazem na nejnižší možnou cenu, tedy z nekvalitních materiálů, šetří se na zpracování slunečních čoček, obrouček a samozřejmě technologiích. Při sportování, ale také při běžném nošení, se vám pak může snadno stát, že materiál nevydrží a v nejméně vhodnou chvíli se brýle rozpadnou, obroučky prasknou, šroubky povolí.

Značkové sluneční brýle jsou sice dražší, ale také mnohem déle vydrží. Mají kvalitnější a propracovanější obruby s delší životností a lepší přizpůsobivostí samotnému uživateli, brýlové čočky mají nesrovnatelně lepší zobrazovací schopnosti bez zkreslení a další nežádoucích účinků pro nositele. Rozhodně Vás z nich nebude bolet hlava a budete s nimi lépe vidět.

Nejčastěji se můžete setkat s brýlemi s polarizačními brýlovými čočkami, které jsou výborným pomocníkem pro řidiče, piloty nebo třeba rybáře. Pohlcují nežádoucí odlesky (například od vodní hladiny, sněhu, či silnice) a zajišťují vysoký komfort a kontrast vidění.

Mnohem vyšší nároky jsou kladeny na sluneční brýle určené k moři či na hory, ale také na sportovní a dětské sluneční brýle. Vždy je proto třeba kromě estetických hledisek, zohlednit i praktickou stránku věci.

Přihlásit se nebo registrovat

Obnovení hesla